Blog

Ako vznikli medové raňajky

Už dlhšie sme počuli, že včelári z okolia chodia po školách robiť medové raňajky. Trochu sme sa o to zaujímali a tak sme zistili, že prvotná myšlienka propagácie včelárstva vzišla zo Slovinska, kde mali veľmi pozitívne ohlasy. Európska únia tiež podporuje toto podujatie.

Bylinkové medy

Doma si už približne 4. rok, odkedy máme vlastný medík a je ho dostatok, vyrábame bylinkové medíky. Prvý bol tuším mätový a bol ozaj famózny. Týmto spôsobom sa znásobí liečivý účinok medu o účinky konkrétnej bylinky. Gurmáni a ich chuťové jazýčky si prídu iste na svoje.

HMF v mede

Zo vzorky medu sa dá bez problémov poznať jeho vek. Čerstvý med má bežne menej než štyri miligramy HMF na kilogram, rok skladovania sa prejaví zhruba zdvojnásobením tejto hodnoty.

Sviečky zo 100 % včelieho vosku

Sú to sviečky vyrobené z čistého včelieho vosku bez ďalších prísad. Domácnosť krásne osviežia svojou medovou upokojujúcou vôňou. Vydávajú jasné svetlo, ktoré má rovnaké svetelné spektrum ako slnko. Sviečky sú nielen krásne a voňavé ale navyše ľudskému organizmu prospešné.

MED v apiterapii

Na úvod by sme radi uviedli krásnu vetu, ktorú sme našli v knihe od pána Demetera: Apiterapia, Liečenie včelími produktmi z roku 2013, z ktorej sme pri tvorbe tohto textu aj čerpali:

„Čo je pre dojča v potrave mlieko, to je pre starého v potrave med“.

Mydielka

Na túto tému sa chceme vyjadriť už dlhšie a preto sme radi, že sme si našli čas a energiu napísať sem niekoľko slov, aby sme vám ukázali svetlo na konci tunela, čo sa našich mydielok týka.

Príbeh etikety

S registráciou prevádzkarne na medík ide ruka v ruke aj výroba etikety podľa špeciálnych noriem SZV, ktoré musí spĺňať. Na trhu dokonca aj predávajú už rozličné predtlačené etikety/nálepky na poháre.

Naše obaly

Vzhľadom na to, že sme ekologicky mysliaca mladá rodina, tak sme sa rozhodli nedávať náš medík a ani iné produkty do plastových obalov. Akosi nám to nejde dokopy plast a med ako čistý prírodný produkt. Z plastov sa navyše môže kadečo neželané uvoľňovať (napr.