MEDOVÉ RAŇAJKY

Medové raňajky pre detičky v škôlkach 

 

  • Ukážka včelárskych pomôcok

Deťom predstavíme úľ a jeho časti: plodisko, medník, rámiky s plástami. Včelárove ochranné oblečenie ako kuklu (môžu si aj vyskúšať), kombinézu a rukavice, dymák, rozperák. V krátkosti predstavíme včeliu rodinu: matku, robotnice a trubcov a ich význam pri opeľovaní kvetov a vzniku medu ako najznámejšieho včelieho produktu.

  • Ukážka včelích produktov

Predstavíme priame včelie produkty: vosk, včelí jed a materskú kašičku a nepriame včelie produkty: med, peľ, propolis. Ukážeme hotové okrasné aj kozmetické produkty zo včelieho vosku, medu (deti si môžu ovoňať, chytiť, vyskúšať).

  • Medové raňajky

Deti ochutnajú med (chlieb, maslo a med alebo oplátky s medom), môžu ochutnať aj peľ alebo propolis, alebo si spraviť test na alergiu na propolis.

  • Výroba sviečok z medzistienok

Deti si s našou výpomocou zhotovia sami točenú sviečku z medzistienky a zoberú domov.

  • Montessori dielničky na tému včela

Podľa Montessori, deti, aby boli šťastné a spokojné, aby fyzicky a duševne rástli, musia skúmať, poznávať, objavovať, robiť konkrétnu činnosť s konkrétnym materiálom, ktorou odpovedajú na svoju vnútornú potrebu vyvíjať sa. Dieťa hľadá podnety pre svoj rozvoj vo svojom bezprostrednom okolí. Spontánne siaha po materiáli, ktorý zodpovedá jeho mentálnym potrebám a venuje sa činnosti, ktorá stimuluje jeho vnútorný rast. Podľa nej je úlohou rodiča alebo pedagóga dieťa sprevádzať a podporiť vo svojom vývoji, viac pozorovať ako viesť. Montessori hovorí o obdobiach zvýšenej senzitivity na podnety z okolia absorbovať a skladovať bez námahy veľké množstvo poznatkov. Keďže má každé dieťa individuálne tempo a individuálne záujmy, treba ho nechať určiť si svoje tempo a predmet záujmu. Deti budú mať na výber rozličné aktivity pripravené na táckach na tému včela, med, úľ prispôsobené podľa počtu a veku.

Na konci medových raňajok dostane každé dieťa 1 omaľovánku o včielkách a mede a sviečku z medzistienky, ktorú si samo zhotoví.
 

Kontakt a viac informácií:
 

Ing. Marek Urban

Mobil: 00421 907 630 923

Ing. Andrea Urbanová, PhD.

Mobil: 00421 948 082 084

E-mail: vcielkovo@vcielkovo.sk

Facebook: Včielkovo